W dniu 4 marca 2016r. odwiedziliśmy Muzeum Azji i Pacyfiku. Obejrzeliśmy tam dwie wystawy czasowe. Pierwsza wystawa to malarstwo Madhubani. Malarstwo Madhubani pochodzi z północnych Indii, z regionu o tej nazwie, która oznacza „Miodowy Las”. Rodowód tej sztuki sięga 3500 lat wstecz. Obrazy te malowały naturalnymi barwnikami kobiety, z okazji świąt religijnych, narodzin i ślubów ozdabiały ściany swoich domostw. Obecnie tworzone są również na papierze i płótnie, nadal głównie przez artystki.
Madhubani charakteryzuje płaski, konturowy rysunek, który jest wypełniony plamami intensywnych, czystych kolorów. Zawierają motywy związane z naturą i życiem lokalnych społeczności, postaci bóstw takich jak Kryszna, Rama czy Kali, które są często otoczone dekoracją kwiatową lub symbolami szczęścia. Malarstwo to stanowi wspaniałą wizytówkę tradycyjnej kultury i sztuki Indii. W XX wieku przyciągnęło ono uwagę międzynarodowych krytyków sztuki, którzy porównywali je m.in. do twórczości Pabla Picassa.
Druga wystawa to zdjęcia przedstawiające życie Kalaszy. Dawniej ta grupa etniczna zamieszkiwała rozległy teren, obejmujący dużą część gór Środkowej Azji, od Afganistanu aż po Karakorum. Dziś liczy tylko kilka tysięcy osób, które żyją w trzech dolinach na południe od Chitral, w północno-wschodnim Pakistanie.
Kalasze wciąż fascynują swoją odmiennością, zwyczajami i strojami. Język, którym się posługują i religia, którą wyznają, mają korzenie w kulturze indo-irańskiej, liczącej sobie 4000 lat.
Zdjęcia prezentowane na wystawie zostały zrobione w czerwcu 2011 roku, w dolinie Rumbur, w pakistańskim Hindukuszu.
Wychowankom najbardziej jednak spodobały się meble z korzenia drzewa tekowego. Wbrew pozorom okazały się one bardzo wygodne. Chłopcy chętnie widzieliby takie meble w ośrodku, niestety pan, który opiekował się wystawą i przy okazji trochę nam opowiedział o niej poinformował, że meble takie można, co prawda kupić, ale są one niezwykle drogie.
Tekst: K.P.
_auto_generated_thumb_ _auto_generated_thumb_ _auto_generated_thumb_ _auto_generated_thumb_